| Colour | Clear |
| Length | 1m |
| Material | Acrylic |
| Rod Diameter | 25mm |
| Density | 1.41g/cm³ |
| Impact Strength | 18kJ/m² |
| Tensile Strength | 65 MPa |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Water Absorption | 0.005% |
| Hardness | M 90 Rockwell |
| Thermal Conductivity | 0.19 → 0.21W/mK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.