| Colour | Natural |
| Length | 1.17m |
| Material | Laminated Plastic |
| Laminated | Yes |
| Laminate Material | Medium Weave Cotton, Phenolic Resin |
| Rod Diameter | 6mm |
| Density | 1.36g/cm³ |
| Cross Breaking Strength | 130MPa |
| Impact Strength | 11.5kJ/m² |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Water Absorption | 3.3mg/cm³ |
| Thermal Conductivity | 0.37W/mK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.