| Form | Full |
| Colour | Black |
| Length | 500mm |
| Width | 300mm |
| Thickness | 30mm |
| Material | POM |
| Laminated | No |
| Density | 1.41g/cm³ |
| Tensile Strength | 55 MPa |
| Hardness | M 86 Rockwell |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.5% |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Polymer Type | Copolymer |
| Elongation | 30% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.