| Form | Full |
| Colour | Blue |
| Length | 500mm |
| Width | 300mm |
| Thickness | 3mm |
| Material | PMMA |
| Laminated | No |
| Density | 1.41g/cm³ |
| Tensile Strength | 65 MPa |
| Hardness | M 90 Rockwell |
| Water Absorption | 0.005% |
| Finish | Clear |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.