| Form | Full |
| Colour | White |
| Length | 1220mm |
| Width | 610mm |
| Thickness | 3mm |
| Material | ABS |
| Laminated | Yes |
| Density | 1.41g/cm³ |
| Tensile Strength | 50 MPa |
| Hardness | M 90 Rockwell |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.7% |
| Thermal Conductivity | 0.17W/mK |
| Finish | Clear |
| Laminate Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Polymer Type | Copolymer |
| Impact Strength | 21kJ/m² |
| Melting Point | 255°C |
| Elongation | 20% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.