| Form | Solid |
| Length | 600mm |
| Width | 600mm |
| Thickness | 3mm |
| Material | PMMA |
| Laminated | Yes |
| Tensile Strength | 62 MPa |
| Hardness | R 118 Rockwell |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.4% |
| Thermal Conductivity | 0.17W/mK |
| Finish | Mirror |
| Laminate Material | Epoxy Resin, Fine Weave Cotton |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Polymer Type | Copolymer |
| Impact Strength | 12kJ/m² |
| Adhesive Backing | Yes |
| Melting Point | +255°C |
| Elongation | 70% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.