| Form | Full |
| Colour | White |
| Length | 500mm |
| Width | 300mm |
| Thickness | 10mm |
| Material | PET |
| Laminated | No |
| Tensile Strength | 88 MPa |
| Hardness | 95 Ball Indentation |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.5% |
| Thermal Conductivity | 0.42W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Melting Point | +255°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.