| Colour | Black, Natural |
| Length | 1.17m |
| Material | Laminated Plastic |
| Laminate Material | Paper, Phenolic Resin, Tufnol Kite |
| Inner Diameter | 12.7mm |
| Outer Diameter | 19.05mm |
| Thickness | 3.2mm |
| Density | 1.35g/cm³ |
| Water Absorption | 1mg/cm² |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Impact Strength | 2.7kJ/m² |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.