| Connector Type | T-Slot Nut |
| Fits Groove Size | 8mm |
| Fits Strut Profile | 40 mm |
| Thread Size | M4 |
| Material | Steel |
| Structural Element Type | Fixing & Connection Element |
| Length | 22mm |
| Product Family | RS Structural System |
| Product System | 40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.