| Outside Diameter | 14.1mm |
| Wire Diameter | 1.6mm |
| Free Length | 53.5mm |
| Minimum Working Length | 20.1mm |
| Load at Minimum Working Length | 135.33N |
| Material | Alloy Steel |
| Spring Rate | 4.04N/mm |
| Ends | Closed (Square)/Ground |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.