| Outside Diameter | 8.63mm |
| Wire Diameter | 0.63mm |
| Free Length | 80.5mm |
| Minimum Working Length | 20.6mm |
| Load at Minimum Working Length | 10.5N |
| Material | Alloy Steel |
| Spring Rate | 0.17N/mm |
| Ends | Closed (Square)/Unground |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.