| Rivet Type | Blind |
| Rivet Diameter | 4.9mm |
| Thread Size | M3 |
| Rivet Length | 9mm |
| Fixing Hole Diameter | 5mm |
| Rivet Body Material | Steel |
| Thickness of Material Minimum | 0.5mm |
| Thickness of Material Maximum | 1.5mm |
| Colour | Grey |
| Finish | Plain |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.