| Thread Size | M8 |
| Flange Diameter | 17.4mm |
| Fixing Hole Diameter | 13.5mm |
| Body Outside Diameter | 13.46mm |
| Body Depth | 10.8mm |
| Material | Steel |
| Finish | Plain |
| Thickness of Material Maximum | 7.9mm |
| Thickness of Material Minimum | 3.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.