| Accuracy | ±1.5 mm |
| Measurement Range | 0.15 → 40m |
| Imperial or Metric | Metric |
| Display Type | LCD |
| Laser Wavelength | 635nm |
| Laser Colour | Red |
| Battery Type | LR03 (AAA) |
| Weight | 90g |
| Model Number p | GLM 40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.