| Accuracy | 1.5 mm |
| Measurement Range | 0.05 → 50m |
| Imperial or Metric | Imperial, Metric |
| Display Type | Digital |
| Laser Wavelength | 635nm |
| Laser Colour | Red |
| Battery Type | AA |
| Weight | 200g |
| Metric-Imperial Conversion | No |
| Model Number p | GLM 50-22 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.