| Accuracy | ±2 mm |
| Measurement Range | 0.2 → 40m |
| Imperial or Metric | Imperial, Metric |
| Display Type | LCD |
| Laser Wavelength | 635nm |
| Weight | 95g |
| Metric-Imperial Conversion | Yes |
| Model Number p | 417D |
| Model Number (p) | 417D |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.