| Model Number | Redline |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Overall Length | 145 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| ESD Safe | No |
| Material | Steel |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 1.9mm |
| Cut Type | Semi Flush |
| Cutting Capacity Soft Wire | 4mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 1.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.