| Model Number | 413.52 |
| Cutter Type | Ratchet Cable Cutters |
| Materials Cut | Aluminium Wire, Copper Wire |
| Overall Length | 275 mm |
| Jaw Length | 75mm |
| Maximum Cutting Capacity | 52mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 52mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 52mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.