| Model Number | 70 01 |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Non Sparking | No |
| Overall Length | 140 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Height Safe | No |
| ESD Safe | No |
| Material | Chrome Vanadium Electric Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 4mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 4mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 1.8mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 2.5mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.