| Model Number | 73 72 |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Overall Length | 180 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Material | Chrome Vanadium Electric Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 5.5mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 3.2mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 4.6mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 3mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 5.5mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 46mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.