| Model Number | 74 06 |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Materials Cut | Hard Wire, Medium Wire, Soft Wire |
| Overall Length | 160 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Material | Chrome Vanadium Electric Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 3.1mm |
| Cut Type | With Bevel |
| Cutting Capacity Hard Wire | 2.5mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 3.1mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 2mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 3.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.