| Product Group | High Leverage Center Cutters |
| Handle | Fine Immersion Isolated |
| Head | Polishing |
| Length | 125mm |
| Soft Cable ømm | 5.0mmmm |
| Semi-Hard Wire Cut Cap. ø | 5.0mm |
| Hard Wire Cut Cap. ø | 3.8mm |
| Hard Spring Wire Cut Cap. ø | 3.5mm |
While working with side cutters, it must be worked close to the joint shaft. This is the strongest part of the product in the cutting edge. When using the product, be careful not to drop it on a hard floor in an upright position. In this case, the tip can be broken. In this product, the maximum cutting capacity of the pawn wire in the hardest wires is 3,5 mm. <br /> <br \> Package Content:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.