| Model Number | 95 62T |
| Cutter Type | Wire Rope Cutters |
| Overall Length | 190 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Height Safe | Yes |
| Material | High Performance Chrome Vanadium Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 7mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 7mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.