| Model Number | N1343 |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Overall Length | 160 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Height Safe | Yes |
| Maximum Cutting Capacity | 11mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 3.5mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 2mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 11mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.