| Cutting Capacity | 1.4 mm |
| Material Cutting Capability | Hard Wire; Medium Hard Wire; Soft Wire |
| Overall Length | 115 mm |
| Pincer Type | Electronic Front Cutting Pliers |
| Handle Material | PVC |
| ESD Safe | No |
| Material | Chrome-Plated Steel with Ball Bearings |
| Maximum Cutting Capacity | 1.4mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 1.4mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 0,8mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 0.8mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 1.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.