| Type | Russian pliers |
| Overall Length | 250 mm |
| Jaw Length | 25mm |
| Material | Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 2.4mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 1.6mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 1.6mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 2,4mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 2.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.