| Product Group | Electronic Super Knips |
| Handle | Double Component Thick Insulated |
| Cutting Capacity | Soft Wire |
| Cutting Capacity | Medium Hard Wire |
| Cutting Capacity | Hard Wire |
| Length | 125mm |
| B | 9 mm |
| A | 12.5 mm |
| D | 7.5 mm |
Super Kn?p Chisels are precision hand tools. Do not try to cut the wire, especially the spring steel-pawn, which is known as the hardest wire. Electronics are the hand tools they use frequently. It is suitable for hand. Maximum cutting capacity in hard wires is 0,6mm. <br /> <br \> Package Content:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.