| Plier Type | Long Nose Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Overall Length | 160 mm |
| Material | Steel |
| Tip Style | Straight |
| Jaw Length | 46mm |
| Jaw Depth | 9mm |
| Model Number | VDE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.