| Plier Type | Electronics Pliers, Flat Nose Pliers |
| Overall Length | 145 mm |
| Material | Steel |
| Tip Style | Straight |
| ESD Safe | Yes |
| Jaw Length | 30mm |
| Jaw Depth | 6.4mm |
| Model Number | E6014 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.