| Plier Type | Pliers Wrench |
| Number of Pieces | 1 |
| VDE/1000V Approved | No |
| Overall Length | 250 mm |
| Material | Chrome Vanadium Electric Steel |
| Tip Style | Angled, Straight |
| ESD Safe | No |
| Jaw Length | 52mm |
| Jaw Depth | 8mm |
| Jaw Opening | 0 → 52mm |
| Non Sparking | No |
| Height Safe | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.