| Plier Type | Water Pump Pliers |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Overall Length | 240 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Jaw Depth | 6mm |
| Jaw Opening | → 50mm |
| Circlip Size Range | 19 → 60 mm |
| Model Number | N1651 |
| Height Safe | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.