| Plier Type | Combination Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| Cutting Capacity | 1.8 mm |
| Overall Length | 185 mm |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Tip Style | Flat |
| ESD Safe | No |
| Jaw Length | 38mm |
| Non Sparking | No |
| Material Cutting Capability | Piano Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.