| Socket Size | 3/8in |
| Imperial or Metric | Metric |
| Drive Size | 3/8 in |
| Socket Type | Insulated Standard Socket |
| Socket Head Type | 6 point |
| Bit Length | 49mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Non Sparking | No |
| Finish | Plastic Coated |
| Model | 98 37 19 |
| Overall Length | 49 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Drive Type | Square |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.