| Torque Wrench Type | Click Torque Wrench |
| Torque Range | 70 → 350Nm |
| Drive Shape | Round |
| Overall Length | 725 mm |
| Insert Size | 14 x 18mm |
| Accuracy | ±2 % Yes |
| Scale Graduations | 2Nm |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Height Safe | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.