| Set Type | Threading Tap |
| Thread Size | M5 |
| Type | Spiral Point |
| Pitch | 0.8mm |
| Thread Standard | Metric |
| Number of Pieces | 1 |
| Overall Length | 58 mm |
| Material | HSS |
| Shank Diameter | 5 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.