| Drive Type | Step Pulley |
| Swing Distance | 330 mm |
| Swing Distance (Decimal Inch) | 12.9921 |
| Spindle Speed Control | Step Pulley |
| Phase | Single |
| Spindle Taper Size | 2MT |
| Minimum Spindle Speed (RPM) | 250 |
| Maximum Spindle Speed (RPM) | 3100 |
| Number of Spindle Speeds | 16 |
| Number Of Spindle Speeds | 16 |
| Spindle To Column Distance | 165 in |
| Spindle to Column Distance (Inch) | 165 |
| Spindle Travel Length (Decimal Inch) | 3.1496 |
| Column Diameter (Decimal Inch) | 2.7559 |
| UNSPSC Code | 23241801 |
| Table Length (Decimal Inch) | 11.4173 |
| Voltage | 115 V |
| Base Length (Decimal Inch) | 16.5354 |
| Base Length | 16.5354 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.