| Drive Type | Variable Speed Pulley |
| Swing Distance | 18 in |
| Swing Distance (Decimal Inch) | 18.0000 |
| Swing Distance (Inch) | 18 |
| Spindle Speed Control | Variable Speed Pulley |
| Phase | Single |
| Spindle Taper Size | 2MT; 3JT |
| Minimum Spindle Speed | 250 |
| Maximum Spindle Speed | 3000 |
| Minimum Spindle Speed (RPM) | 250 |
| Maximum Spindle Speed (RPM) | 3000 |
| Spindle Travel Length | 6 in |
| Spindle Travel Length (Decimal Inch) | 6.0000 |
| Spindle Travel Length (Inch) | 6 |
| Column Diameter | 3.13 in |
| Column Diameter (Decimal Inch) | 3.1300 |
| UNSPSC Code | 23241801 |
| Table Length (Decimal Inch) | 20.5000 |
| Table Length | 20.5 in; 521 mm |
| Table Width | 355 mm; 14 in |
| Base Length (Inch) | 20-1/2 |
| Base Length (Decimal Inch) | 20.5000 |
| Base Width | 13.5 in |
| Base Length | 20.5000 |
| Overall Height | 71 in; 1803 mm |
| Overall Depth (Inch) | 20-1/4 |
| Overall Length | 18 in; 457 mm |
| Overall Depth | 514 mm; 20.25 in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.