| Machine Type | Grinder |
| Wheel Diameter | 6.00 in |
| Wheel Width (Inch) | 3/4 |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 1/2 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Phase | Single |
| Voltage | 120V |
| Machine Depth (Decimal Inch) | 10.6000 |
| Machine Height (Decimal Inch) | 13.3800 |
| Machine Length (Decimal Inch) | 14.9000 |
| Amperage Rating | 2.8A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.