| Machine Type | Grinder |
| Wheel Diameter | 10.00 in |
| Wheel Width (Inch) | 1 |
| Arbor Hole Diameter | 1 in |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 1 |
| Arbor Hole Diameter (Decimal Inch) | 1.0000 |
| Maximum RPM | 1720 |
| Phase | Single |
| Voltage | 115V |
| Application | Grinding |
| Includes | Stand; Lamp |
| Overall Height (Decimal Inch) | 16.7000 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 15.9000 |
| Overall Length (Inch) | 24 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 24.0000 |
| Machine Depth (Decimal Inch) | 24.0000 |
| Machine Height (Decimal Inch) | 15.9000 |
| Machine Length (Decimal Inch) | 16.7000 |
| Color | White |
| Shaft Diameter (Inch) | 1 |
| Amperage Rating | 10A |
| Tool Rest Material | Cast Iron |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.