| Machine Type | Grinder |
| Wheel Diameter | 8.00 in |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 5/8 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Frequency | 60 |
| Voltage | 115V |
| Overall Height (Decimal Inch) | 16.2200 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 10.9400 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 14.3300 |
| Amperage Rating | 5A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.