| Phase | Three |
| Spindle Speed Control | Frequency |
| Distance Between Centers (Inch) | 36 |
| Distance Between Centers | 36 in |
| Cross Slide Travel | 3.75 in |
| Cross Slide Travel (Inch) | 3-3/4 |
| Swing | 9 in |
| Cross Slide Travel (Decimal Inch) | 3.7500 |
| Swing (Inch) | 9 |
| Spindle Bore Diameter (Inch) | 2-3/16 |
| Spindle Nose Designation | D1-4 |
| Maximum Spindle Speed | 4000 |
| Overall Height | 68 in; 68.0000 in |
| Overall Depth | 35 in; 35.0 in |
| UNSPSC Code | 23242300 |
| Overall Depth (Inch) | 35 |
| Overall Length (Inch) | 74 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.