| Pressure | 3 Ton |
| Pressure | 3 t |
| Ram Diameter | 1.25 in |
| Throat Depth | 7.0000 in |
| Maximum Work Height (Inch) | 10-3/4 |
| Maximum Work Diameter | 14.0000 in |
| Ram Width/Diameter (Inch) | 1-1/4 |
| Leverage Style | Ratchet |
| Leverage Ratio | 48:1 |
| Leverage Ratio | 48:01:00 |
| Base Width | 7.2500 in |
| Base Depth | 18.0000 in |
| Overall Height | 19.0000 in |
| Maximum Work Width/Diameter (Inch) | 14 |
| Features | Handwheel Advanced RAM to Work Quickly; Counterweight Returns Lever Quickly After Downstroke |
| UNSPSC Code | 23251500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.