| Machine Style | Hand Slitting Bench Shear |
| Blade Material | Steel |
| Blade Length (Inch) | 4-3/8 |
| Cut Length | 0.31 in |
| Sharpenable | Yes |
| For Use On | Mild Steel |
| Handle Length | 24 in |
| Overall Height | 7 in |
| Overall Width | 8 in |
| Features | Hinged Latch; Easily Portable to the Job; Compounded Leverage Provides Easy Cutting Action |
| UNSPSC Code | 23241500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.