| Maximum Mild Steel Shearing Capacity | 20 |
| Maximum Mild Steel Rolling Capacity | 20 |
| Maximum Mild Steel Bending Capacity (Gauge) | 20 |
| Maximum Mild Steel Bending Capacity | 20 |
| Maximum Mild Steel Rolling Capacity (Gauge) | 20 |
| Shearing Blade Length (Inch) | 40 |
| Slip Roll Length (Inch) | 40 |
| Base Depth | 18 in |
| Base Width | 53 in |
| Overall Height | 27 in |
| UNSPSC Code | 23153100 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.