| Throat Depth (Inch) | 11-3/4 |
| Punching Pressure (Ton) | 110.00 |
| Punching Capacity (Inch) | 1-3/8 (1 in Mild Steel) |
| Hydraulic Pressure (psi) | 3000.00 |
| Pipe Notching Capacity (Inch) | 2-1/2 x 6 x 1/2 |
| Flat Bar Shear Length (Inch) | 42.0000 |
| Phase | Three |
| Voltage | 208V |
| Voltage | 208 V |
| Square/Rectangular Notching Capacity (Inch) | 1-1/4 |
| Overall Height (Inch) | 61-9/16 |
| Overall Depth (Inch) | 65-1/8 |
| Overall Width (Inch) | 44-7/8 |
| 90° V. Notching Capacity (Inch) | 5 x 5 x 3/8 |
| 45° Angle Shearing Capacity (Inch) | 3/4 x 14; 1 x 12 |
| UNSPSC Code | 23251700 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.