| Throat Depth (Inch) | 9-3/4 |
| Punching Pressure (Ton) | 65.00 |
| Punching Pressure (mt) | 65.00 |
| Punching Capacity (Inch) | 1-1/16 (3/4 in Mild Steel) |
| Flat Bar Shearing Capacity (Inch) | 3/8 x 24; 1/2 x 14; 1 x 4 |
| Phase | Single |
| Voltage | 230V |
| Voltage | 230 V |
| 45° Angle Shearing Capacity (Inch) | 5 x 5 x 3/8 |
| UNSPSC Code | 23251700 |
| Product Service Code | 3460 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.