| Power Type | Hydraulic |
| Frame Type | H |
| Pressure | 10 TON |
| Stroke | 6.0000 in |
| Minimum Ram To Table | 4.0000 in |
| Maximum Ram to Table (Inch) | 38 |
| Distance Between Uprights (Inch) | 16-3/4 |
| Base Length (Inch) | 28 |
| Ram Speed | 1/8 in/Stroke |
| Width Between Table Channels (Inch) | 3 |
| Frame Capacity | 10.00 |
| Overall Height | 60.0000 in |
| Overall Height (Inch) | 60 |
| Features | Self-Contained Fast; Efficient |
| Standards | ANSI B.11.2 |
| Base Width/Diameter (Inch) | 24 |
| Base Depth (Inch) | 28 |
| UNSPSC Code | 23251500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.