| Minimum Spindle Speed | 70 |
| Table Length (Inch) | 54 |
| Table Width (Inch) | 10 |
| Maximum Spindle Speed | 3600 |
| Phase | Three |
| Cross Travel (Decimal Inch) | 16.5000 |
| Cross Travel | 16.5 in |
| Longitudinal Travel | 32.0 in |
| Longitudinal Travel (Decimal Inch) | 32.0000 |
| Knee Travel (Decimal Inch) | 17.5000 |
| Knee Travel | 17.5 in |
| Quill Diameter (Decimal Inch) | 3.7795 |
| Horsepower | 5.00 |
| Voltage | 220V; 440V |
| Spindle Speed Control | Variable Speed Pulley |
| Spindle Taper Size | NT40 |
| Spindle Travel Length (Decimal Inch) | 5.0000 |
| Spindle Travel Length (Inch) | 5 |
| UNSPSC Code | 23242503 |
| Product Service Code | 3230 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.