| Minimum Spindle Speed | 60.00 |
| Maximum Spindle Speed | 4200.00 |
| Left-hand Head Tilt | 90 |
| Right-hand Head Tilt | 90 |
| Cross Travel | 12.0 in |
| Longitudinal Travel | 31.0 in |
| Knee Travel | 14.25 in |
| Spindle Speed Control | Variable Speed Pulley |
| Number Of T-slots | 3 |
| UNSPSC Code | 23242503 |
| Includes | Power Cord; Acu-Rite DRO; Installation Instructions; Table Feed X Axis |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.