| Belt Length (Inch) | 48 |
| Belt Width | 6.0000 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 230V; 115V |
| Belt Orientation | Vertical; Horizontal |
| Belt Speed | 2850 ft/min |
| Overall Height | 50.00 in |
| Overall Height (Inch) | 50 |
| Overall Depth (Inch) | 23 |
| Overall Depth | 23.00 in |
| Overall Length | 25.00 in |
| Inward Table Tilt (Degrees) | 20 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Control Type | Lever |
| Table Width | 14.7500 |
| Table Length | 7.38 in |
| Features | Adjustable Dust Deflector & Dust Chute; Removable Upper Belt Guard; Heavy-Duty; Cast Iron Removable Platen; Completely Enclosed; Variable Position Locks; Belt Head Adjusts Vertically & Horizontally; Fine Thread Adjustments; Adjustable |
| UNSPSC Code | 27112739 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.